Hry mají na mozek zásadní vliv, kdy jsou dobré a kdy naopak?

, , ,

Je hraní her škodlivé nebo naopak? Podle studie společnosti NPD Group hraje videohry 9 dětí z 10. V souvislosti s hraním her a jejich vlivem na mozek byl po celém světě proveden nespočet výzkumů, které mají velmi zajímavé výsledky.

Jak pomáhá hraní her mozku

Pravidelné hraní her vyžaduje soustředění, obzvláště pokud se ve hře úkoly opakují, v mozku se stimuluje proces učení. Hry mohou zlepšit rovněž vizuální vnímání, lepší zpracování informací a schopnost přepínat mezi více úkoly. Při hraní her v cizím jazyce dochází i k lepší a rychlejší výuce cizích frází. Hráči videoher vykazují i výrazné zlepšení pozornosti a to hned několika typů pozornosti, včetně trvalé pozornosti a selektivní pozornosti.

Je tu i možný psychologický přínos. U lidí s nízkým sebevědomím mohou hry působit jako možnost, jak si sebevědomí zvednout. Časté pocity vítězství a neporazitelnosti pozitivně působí na psychologický vývoj, obzvláště u jedinců, pro které je realita utrpením a hry vnímají jako únik do světa, ve kterém se jim vše daří. Musí jít však o pozitivní hry, agresivní hry mohou působit jako stimulátor ještě většího hněvu a často vedou u některých jedinců ke zvýšení agresivity.

Negativní vlivy hraní her

Zatímco pravidelné krátkodobé hraní do 2 hodin denně může mozku pomoci, dlouhé hraní má na mozek fatální vliv. Mezi profesionálními hráči přibývá počet úmrtí způsobený absolutním vyčerpáním. Mnoho hráčů hraje i 20 hodin denně a absence odpočinku vede k vyčerpání, které způsobí selhání srdce.

V roce 1998 byla v časopise Nature zveřejněna studie, která ukázala, proč je hráčům při hraní tak dobře. Mozek při hraní her uvolňuje dopamin, tedy silný neurotransmitter, který se v těle stará o dobrý pocit. Množství dopaminu uvolněného při hraní videoher bylo podobné tomu, které se objeví po injekčním podání amfetaminu nebo methylfenidátu. To je důvod, proč se mnoho hráčů stává na hrách závislých a nahradí jimi osobní a společenský život. To je další problém, mnoho závislých hráčů postrádá potřebu se společensky zařadit a vedou samotářský život.

V Číně byla provedena studie za pomoci magnetické rezonance, která zkoumala mozek 18 vysokoškoláků, kteří hráli hry kolem 10 hodin denně, zejména World of Warcraft. Ve srovnání s kontrolní skupinou, která strávila online méně než dvě hodiny denně, měli hráči méně šedé hmoty mozkové, tedy té části mozku, kterou používáme k myšlení.

Závěrem

Hraní je pro mozek velkým přínosem, pokud jde o zábavu, která nezabere příliš mnoho času. Je třeba si stanovit v osobním životě cíle a hraní brát jen jako zábavu, ne jako únik do jiného světa nebo jako náhradu reálného života.

Zdroje:

https://www.brainandlife.org/articles/how-do-video-games-affect-the-developing-brains-of-children/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318345#Video-games-and-brain-changes, https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170622103824.htm

Dovednosti

,

Zveřejněno

24. 5. 2020