Když se mluví o tvorbě her, většině lidí vyvstane na mysli profesionální tým programátorů, grafiků a designérů, kteří jsou zavření 18 hodin denně u počítače a tvoří hry. Tvorba známých titulů tak někdy sice skutečně vypadá, ale pokud vás láká tvorba her, jejich tvorba není tak složitá, jak se může zdát.
Většina slavných herních studií vznikala jako parta kamarádů, kteří doma zkoušeli vytvářet hry a jejich úspěch je posunul dál a dál. Stejné je to u aplikací. Většina her se již dávno nevytváří od píky, aby bylo nutné vytvářet herní prostředí, chování postav a mnoho dalšího. K tvorbě her lze využít takzvané herní enginy, tedy jakési programy, ve kterých si hry vytvoříte. Pokud je vaším snem tvorba her, ale nevíte vůbec nic o programování, tato neznalost vás nijak neomezuje v tom, abyste začali hry vytvářet. Většina z nich funguje jako vizuální editor, kde pracujete s pomocí myši a klávesnice a všechny vaše změny se ukládají. Když je vaše hra dokončená, můžete ji vyexportovat a představit ji světu.
Práce s herními enginy
Herních enginů je celá řada a má to evidentní důvod, je velké množství herních žánrů. Prakticky pro každý herní žánr existují vhodné herní enginy. Můžete vytvářet jednoduché skákačky, RPG hry, tahové hry, logické hry, karetní hry, křížovky a cokoliv dalšího. Jednoduché hry můžete snadno vytvořit i za večer, složité vám mohou zabrat celé měsíce i roky. Zde samozřejmě platí pravidlo, čím více lidí se na hře podílí, tím je kvalitnější a propracovanější. Dokonce i složité hry vznikají pomocí herních enginů, je možné si vybrat inteligenci postav, fyzikální zákony, počasí, prakticky cokoliv. V mnoha editorech máte předem vytvořené prostředí, které si upravíte a přidáte postavy, které si můžete dokonce i zdarma stáhnout z internetových knihoven a začít s budováním.
Jaké herní enginy využít
Mnoho herních enginů je zdarma, obvykle ty nejjednodušší, kde si můžete vytvářet sice jednoduché, ale zábavné hry. Za složitější enginy už si připlatíte. Nejnovější enginy jsou přizpůsobené tomu, aby bylo možné hru vyexportovat tak, aby bylo ji možné hrát v počítači, ale i mobilních zařízeních. Zmínit veškeré herní enginy v jednom článku je nemožné, existují jich stovky, níže si představíme některé nejznámější.
Unreal Engine – v tomto enginu vznikly slavné herní tituly jako Gears of War, Mass Effect, Bioshock a Batman: Arkham.
Unity – propracovaný multiplatformový engine, který umožňuje tvorbu mnoha druhů her. Vznikly zde hry jako Lara Croft Go, Her Story, Pillars of Eternity a Kerbal Space Program.
GameMaker – nejpopulárnější herní engine, který je vhodný pro všechny začátečníky. Zde se obejdete bez znalostí programování, pokud však programovat umíte, vaše hry budou zajímavější. Můžete ho stáhnout zdarma, ale lepší je připlatit si za profi verzi. Vznikly zde hry jako Spelunky, Hotline Miami, Super Crate Box a Hyper Light Drifter.
AppGameKit – skvělý nástroj pro začátečníky, kteří chtějí vytvářet indie hry. Výhodou je, že zde můžete udělat snadno hry pro MAC, Android, Windows, Raspberry a další systémy.
Godot – herní engine, který je zcela zdarma a umožní vám tvorbu 2D i 3D her.
Pokud jste se pro tvorbu her rozhodli, budeme držet palce, je to způsob, jak zbohatnout na něčem, co vás baví a pokud jste doposud hry jenom hráli, možná vás zaujme i jejich tvorba.