Doba, kdy deskové hry byly především pro ty nejmenší, je dávno pryč. Naopak výrobci her se čím dál častěji zaměřují i na mnohem starší hráče. Deskové hry mají najednou složitější pravidla, promyšlenější design a velmi působivá témata. Přesto mnoho dospělých lidí váhá s nákupem deskové hry, přesto, že by je s největší pravděpodobností bavily. Nabídka je široká a vybrat hru pro dítě se mnohdy zdá mnohem lehčí. Jak tedy vybrat hru, která zaručeně zabaví také dospělé hráče? Připravili jsme si pro vás několik tipů.
Při výběru her pro dospělé už nehraje takovou roli doporučený věk hráčů jako třeba u dětí. Zaměřte se proto na počet hráčů, kteří se u deskovky obvykle sejdou. Nejčastěji se hry dělají pro 2 až 6 hráčů, ale díky vzrůstající popularitě přibývá také her určených pro velké skupiny, např. během různých oslav. Takové hry většinou umožňují kromě soupeření také nejrůznější formy spolupráce. Dále zvažte čas, který chcete jednou hrou strávit. Potřebujete-li se zabavit na jeden delší podzimní večer, optimální budou hry, u kterých výrobce uvedl dobu hraní 60 až 90 minut. Na večírky nebo pro zapálené hráče jsou lepší hry, které trvají klidně několik hodin. Posledním faktorem ke zvážení je cena hry. Klasická rodinná hra vás vyjde na 500 až 1 000 Kč. Složitější a delší hry se řadou rozšíření stojí 2 000 a více.
Kategorie her
I když si uděláte jasno v tom, kolik bude hráčů nebo kolik si přejete do hry investovat, nezbydou vám rozhodně jeden nebo dva poslední kandidáti. Právě naopak. Existuje totiž ještě plno kategorií her, ve kterých se musíte zorientovat a jednu si vybrat. Jaké tedy jsou?
Potřebujete-li spíše hru, kde o vítězi rozhodne náhoda (hod kostkou apod.) než strategie, sáhněte po hrách s označením rodinné. A nenechte se zmást názvem. I když budete hrát jen s přáteli, nebo ve dvou, rozhodně vás tyto akčnější hry zabaví. Přesným opakem jsou pak hry strategické. Zde si musíte každý svůj další krok dobře promyslet. Nepočítejte proto s tím, že by strategické hry zabavily děti nebo že byste do půl hodiny měli dohráno.
Velké popularitě se v současnosti těší také hry znalostní. Ty prověří vaše znalosti v okruhu, který si sami zvolíte – od historie až po přírodní vědy. Podobnému růstu obliby se dočkaly také RPG hry. Ty spoléhají především na fantazii hráčů. Ti se ve hře stávají určenou postavou a podle daných pravidel sami tvoří příběh.