Super Mario slaví 35 let existence

, ,

Když se řekne nejslavnější herní postava, kdo se vám vybaví? Jen málokterý herní nadšenec, který pamatuje zlatou herní éru, by si nevzpomněl na postavu Maria, kterého jsme v průběhu času mohli vidět na videohrách, gameboyi, PC, playstationu a všude jinde. Pokud patříte mezi mladší generaci, která tohoto hrdinu tak dobře nezná, měli byste vědět, že Super Mario je série plošinových arkádových videoher, jejichž hlavními postavami je dvojice italských bratrů, instalatérů – Mario a Luigi.

První díl této série se jmenoval Super Mario Bros. a vyšel v roce 1985. V osmdesátých letech byli přeborníky v tvorbě videoher Japonci a dokonce i Mario byl vytvořen v zemi vycházejícího slunce. Na svědomí ho má japonský tvůrce a producent videoher, Šigeru Mijamoto. Pokud si myslíte, že Maria znáte velmi dobře, níže přinášíme zajímavé informace, které jste o něm možná neznali.

Je skutečně instalatérem?

Mario byl původně tesař, ne instalatér. V roce 1990 se dokonce v jednom titulu objevil jako doktor. Ani jméno Mario nebylo původní a přišlo až později. Mario byl původně známý jako Jumpman. Když se však americká kancelář Nintendo pokoušela vymyslet včas lepší jméno pro americké vydání hry, byl pojmenován po pronajímateli, který nesl jméno Mario Segal, po něm jméno Mario.

Kde se vzal jeho osobitý vzhled?

Montérky, čepice a knír, to je pro Maria typické. Ne každý však ví, že se svým vzhledem pyšní kvůli grafickým omezením hardwaru tehdejší doby. Jelikož by bylo těžké s tehdejší grafikou vykreslit vlasy, bylo jednodušší mu dát na hlavu klobouk. Knír má kvůli zdůraznění nosu a montérky proto, aby byly znatelnější jeho pohyby paží.

Populárnější než Mickey Mouse

V devadesátých letech byl proveden v USA průzkum, který ukázal, že Mario je u dětí rozpoznatelnější než slavný myšák Mickey Mouse.

Nejprodávanější herní série všech dob

Mario vyšel v mnoha titulech a dodnes je nejprodávanější hrou světa. První hry Super Mario Bros se prodalo 40,24 milionů kopií. Řada Super Mario bros je v Guinessově knize rekordů jako nejúspěšnější herní série všech dob. Nyní se může pochlubit celosvětovým prodejem více než 240 milionů kusů. Mario se objevil ve více než 200 videohrách.

Dovednosti

Zveřejněno

7. 5. 2020