Deskové hry – proč je jejich hraní pro děti důležité?

Hraní deskových her je skvělý způsob, jak strávit s dětmi čas smysluplně. Takové hraní je rozvíjí jak intelektuálně, tak emocionálně. Naučí se vzájemně spolupracovat, strategicky uvažovat nebo být trpělivý. Takže která hra je nejlepší pro nejmenší a kterou zvolit třeba až pro školáky?

Důležité pro správnou volbu hry je jejich věk a dále pak i převládající herní prvek. To znamená, jestli jde ve hře především o náhodu (to je hod kostkou) nebo o vlastní taktiku. Obecně platí, že pro nejmenší děti se hodí hry o náhodě. Až když povyrostou hodí se volit hry s taktizováním. Pravděpodobně je to bude i více bavit. Také dejte pozor na počet hráčů. U malých dětí se doporučuje hrát jenom ve dvou – dítě a dospělí. Lépe tak udrží pozornost.

Přínos hraní deskových her je pro děti nedozírný. Učí je předvídat různé situace a rychle na ně reagovat. Zároveň s nimi procvičují trpělivost a paměť. A díky dobrým výsledkům může dítě získat sebevědomý a pokud se mu nebude dařit, naučí se alespoň prohrávat.

Přikládáme seznam nejlepších her pro děti.

 

Člověče, nezlob se

Člověče nezlob se

Tato hra je klasikou, kterou někdy hrál snad každý z nás. Je to také první hra, po které sáhnout, když chcete začít s malým dítětem hrát hry. A pokud zvolíte variantu, kde nejsou na kostce čísla, ale obrázky, užijí si hru i velmi malé děti. Samozřejmě, že můžou mít takto staré děti problém čekat na svůj tah, ale uvidíte, jak se to časem celkem rychle změní.

 

Cestujeme do pohádek

Dino Cestujeme do pohádek

Kufřík, ve kterém najdete hned čtyři hry. To znamená mnohem více zábavy v jednom balení. A díky tomu, že se tu vyskytují postavy jako Víla Amálka, Maxipes Fík nebo Bob a Bobek, děti to bude bavit ještě o něco víc. Kdo by totiž rád nehrál za svoje oblíbené pohádkové postavy?

 

Carcassone

Mindok Carcassonne 2 edice: Základní hra

Carcassone už je také legendární hrou. Vzhledem ke své strategické povaze je ale vhodná pro starší děti. Hráči budují vlastní cesty, města, opevnění nebo kláštery. Tam pak umisťují svoje figurky, za které získávají body. Na konci se body sečtou a podle toho se určí vítěz. Výhodou je i to, že se ke hře můžou dokupovat dodatky. Ty pak hru ozvláštní a nebude tak pořád stejná.

 

Ubongo

Albi Ubongo

Další velmi populární hra, vhodná pro celou rodinu. Úkolem je zde poskládat různě tvarovaného kostičky do šablony. Kdo je nejrychlejší vyhrál. Někomu to může právem připomenout Tetris. Princip je zde velmi podobný. Dobré na této hře je to, že se prodává v různých úrovních obtížnosti. Zaujmete s ní děti už od 3 let. 

 

Šachy

Tato hra je spíše až pro školáky, ale lze sehnat i variantu určenou pro mladší děti. Klidně již od 4 let. Tato hra je rozhodně velmi náročná na pozornost, proto je vhodné vždycky trvat na dohrání jedné partie. A to zpravidla stačí. Rozehrávat hned další by mohlo být pro děti příliš. A není vůbec špatně, pokud, aspoň ze začátku, budete dětem radit.

Dovednosti

Zveřejněno

25. 10. 2020