V listopadu vyjde nová konzole Playstation 5. Jaká bude?

 

Konzole Playstation 4 si získala po celém světě ohromnou popularitu. A právě díky tomu se na trhu brzy objeví její nástupce – Playstation 5. Ten slibuje mnoho nových funkci, velkou rychlost a velikost SSD disku a nový vylepšený ovladač. Všechny potřebné informace o této očekávané novince jsme shrnuli v následujícím článku.

 

Vydání a cena

Důležité je na začátek říct, že herní konzole Playstation 5 vyjde ve dvou variantách. Jedna z nich bude mít klasickou diskovou Blu-ray mechaniku a druhá z nich bude jen v digitální variantě bez mechaniky. Datum vydání v České a Slovenské republice bylo stanoveno na 19. listopadu 2020. Naneštěstí jsou však oba typy konzolí v rámci předprodeje vyprodané. Stalo se tak v podstatě během několika hodin od spuštění předprodeje 16. září. A to po celém světě. Další dodávka konzolí přijde bohužel až v únoru roku 2021.

Playstation 5 s Blu-ray mechanikou se prodává za necelých 14 tisíc a varianta bez mechaniky stojí necelých 11 tisíc. Hardware PlayStationu 5 se dočkal osmijádrového Zen 2 procesoru od společnosti AMD a grafického čipu rovněž od AMD řady RDNA 2. Největším úspěchem konzole je velmi rychlé a prostorné úložiště s kapacitou 825 GB.

 

Hry

Hned při vydání konzole vyjde několik exkluzivních her jen pro PS5. Budou jim např. akční adventura Marvel’s Spider-Man Miles Morales,  skákačka Sackboy: A Big Adventure nebo také akční RPG Demon’s Souls. Jako bonus bude na každé konzoli předinstalovaná hra Astro´s Plaxyroom. Později v roce 2021 vyjdou i další hry – očekávané akční RPG Horizon Forbidden West, pokračování God of War z roku 2018, závodní simulátor Gran Turismo 7 a mnohé další. Několik z těchto her vyjde zároveň i na konzoli PS4.

Na každém vývojáři her na Playstation 4 záleží, jestli vydá bezplatný upgrade, který umožní hraní této hry i na nové konzoli. Toto rozhodnutí je jen tvůrcích her, Sony v tomto ohledu nezastává jednotnou politiku.

 

Kompatibilita s PS4

Na nových konzolích PS5 bude možné spustit drtivou většinu her z předchozí verze. Ale jen z té – tituly z PS3, 2 nebo 1 nebude možné přehrát. Více jak 4000 her Playstationu 4 bude možné hrát i nadále a to platí jak Blu-ray verze, tak i pro digitální. Digitální verze her bude možné stáhnout nebo přesunout mezi konzolemi pomocí Wi-fi nebo kabelu. Blu-ray disky do PS5 vložíte stejně jako do PS4 a budou normálně fungovat.

 

 

 

 

Dovednosti

Zveřejněno

18. 10. 2020